Σπουδαίο ματς με νικήτρια την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ. Ο Ηρακλής πραγματοποίησε εκπληκτική εμφάνιση κόντρα στην Ένωση, έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει το ματς στην κανονική διάρκεια και είδε τελικά τους κιτρινόμαυρους να παίρνει τη νίκη με 100-97 στην παράταση (85-85 κ.δ.).

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους «κιτρινόμαυρους» ο Μέικον που πέτυχε το νικητήριο σουτ, δύο δευτερόλεπτα από τη λήξη ενώ ο Ματσιούλις με δύο βολές, είχε στείλει το ματς στην παράταση. Για τον Ηρακλή μοιραίος ήταν ο Ίμπακς που έβαλε τη… λάθος βολή ένα δευτερόλεπτο πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας και έδωσε την ευκαιρία για επίθεση στην ΑΕΚ.

Πρώτος σκόρερ για την Ένωση ήταν ο Λάνγκφορντ με 28 πόντους, 19 είχε ο Μέικον ενώ στους 18 σταμάτησε ο Λίνος Χρυσικόπουλος. Για την ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου, ο Χάγκινς έκανε μυθικό ματς με 32 πόντους, 13 είχε ο Χάνλαν και από 12 οι Καββαδάς και Ίμπακς.