Τους τενίστες που θα λάβουν μέρος στους Ολυμπιακούς και τους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο ανακοίνωσε την Πέμπτη (1/7) η ITF.

Η χώρα μας θα εκπροσωπηθεί από τους Στέφανο Τσιτσιπά και Μαρία Σάκκαρη, οι οποίοι θα παίξουν στα μονά, ενώ αναμένεται να δηλώσουν και στο μεικτό διπλό. Ο Ελληνας τενίστας ήθελε να παίξει και στο διπλό των ανδρών με τον αδερφό του, Πέτρο, αλλά τελικά δεν έπιασαν το όριο και έμειναν εκτός.

Αξίζει να σημειώσουμε ότι η χώρα μας θα έχει συμμετοχή και στους Παραολυμπιακούς, όπου θα αγωνιστεί ο Στέφανος Διαμαντής, ο οποίος είχε συμμετάσχει και στους Παραολυμπιακούς του Ρίο το 2016. Το τουρνουά αυτό θα γίνει από τις 27 Αυγούστου έως τις 4 Σεπτεμβρίου.

Οι συμμετοχές στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο (τένις):

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ

Men’s Singles: Diego Schwartzman, Facundo Bagnis, Federico Coria
Women’s Singles: Nadia Podoroska (ITF)
Men’s Doubles: Andres Molteni/Horacio Zeballos, Facundo Bagnis/Diego Schwartzman

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ

Men’s Singles: Alex De Minaur, Nick Kyrgios, John Millman, James Duckworth
Women’s Singles: Ashleigh Barty, Ajla Tomljanovic, Samantha Stosur (ITF)
Men’s Doubles: Alex De Minaur/John Peers, John Millman/Luke Saville
Women’s Doubles: Ashleigh Barty/Storm Sanders, Ellen Perez/Samantha Stosur

ΑΥΣΤΡΙΑ

Men’s Doubles: Oliver Marach/Philipp Oswald

ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ

Men’s Singles: Egor Gerasimov, Ilya Ivashka
Women’s Singles: Aryna Sabalenka, Victoria Azarenka
Women’s Doubles: Victoria Azarenka/Aryna Sabalenka

ΒΕΛΓΙΟ

Men’s Singles: David Goffin
Women’s Singles: Elise Mertens, Alison Van Uytvanck
Men’s Doubles: Sander Gille/Joran Vliegen
Women’s Doubles: Elise Mertens/Alison Van Uytvanck

ΒΡΑΖΙΛΙΑ

Men’s Singles: Thiago Monteiro, Joao Menezes (ITF)
Men’s Doubles: Marcelo Melo/Bruno Soares

ΚΑΝΑΔΑΣ

Men’s Singles: Felix Auger-Aliassime, Vasek Pospisil
Women’s Singles: Bianca Andreescu, Leylah Annie Fernandez
Men’s Doubles: Felix Auger-Aliassime/Vasek Pospisil
Women’s Doubles: Gabriela Dabrowski/Sharon Fichman

ΧΙΛΗ

Men’s Singles: Marcelo Tomas Barrios Vera (ITF)

ΚΙΝΑ

Women’s Singles: Zheng Saisai, Wang Qiang (ITF)
Women’s Doubles: Xu Yifan /Yang Zhaoxuan, Duan Yingying /Zheng Saisai

ΤΑΪΒΑΝ

Men’s Singles: Lu Yen-Hsun
Women’s doubles: Chan Hao-Ching, Letisha Chan

ΚΟΛΟΜΒΙΑ

Men’s Doubles: Juan-Sebastian Cabal/Robert Farah

ΚΡΟΑΤΙΑ

Men’s Singles: Marin Cilic
Women’s Singles: Donna Vekic
Men’s Doubles: Nikola Mektic /Mate Pavic, Marin Cilic/Ivan Dodig
Women’s Doubles: Darija Jurak/Donna Vekic

ΤΣΕΧΙΑ

Women’s Singles: Karolina Pliskova, Petra Kvitova, Barbora Krejcikova, Marketa Vondrousova Women’s Doubles: Barbora Krejikova/Katerina Siniakova, Karolina Pliskova/Marketa Vondrousova

ΑΙΓΥΠΤΟΣ

Men’s Singles: Mohamed Safwat (ITF)
Women’s Singles: Mayar Sherif (ITF)

ΕΣΘΟΝΙΑ

Women’s Singles: Anett Kontaveit

ΓΑΛΛΙΑ

Men’s Singles: Gael Monfils, Ugo Humbert, Jeremy Chardy, Gilles Simon
Women’s Singles: Fiona Ferro, Kristina Mladenovic, Alize Cornet, Caroline Garcia
Men’s Doubles: Pierre-Hugues Herbert/Nicolas Mahut, Jeremy Chardy/Gael Monfils
Women’s Doubles: Caroline Garcia/Kristina Mladenovic, Alize Cornet/Fiona Ferro

ΓΕΩΡΓΙΑ

Men’s Singles: Nikoloz Basilashvili

ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Men’s Singles: Alexander Zverev, Jan-Lennard Struff, Dominik Koepfer, Philipp Kohlschreiber
Women’s Singles: Angelique Kerber, Laura Siegemund
Men’s Doubles: Jan-Lennard Struff/Alexander Zverev, Kevin Krawietz/Tim Puetz
Women’s Doubles: Anna-Lena Friedsam/Laura Siegemund

ΜΕΓΑΛΗ ΒΡΕΤΑΝΙΑ

Men’s Singles: Daniel Evans, Andy Murray (ITF)
Women’s Singles: Johanna Konta, Heather Watson
Men’s Doubles: Andy Murray/Joe Salisbury, Dan Evans/Neal Skupski
Women’s Doubles: Johanna Konta/Heather Watson

ΕΛΛΑΔΑ

Men’s Singles; Stefanos Tsitsipas
Women’s Singles: Maria Sakkari

ΟΥΓΓΑΡΙΑ

Men’s Singles: Marton Fucsovics
Women’s Doubles: Timea Babos/Reka Luca Jani

ΙΝΔΙΑ

Women’s Doubles: Sania Mirza/Ankita Raina

ΙΤΑΛΙΑ

Men’s Singles: Matteo Berrettini, Jannik Sinner, Lorenzo Sonego, Fabio Fognini
Women’s Singles: Camila Giorgi, Jasmine Paolini (ITF)
Men’s Doubles: Matteo Berrettini/Fabio Fognini, Jannik Sinner/Lorenzo Sonego

ΙΑΠΩΝΙΑ

Men’s Singles: Yoshihito Nishioka, Kei Nishikori, Taro Daniel, Yuichi Sugita (ITF)
Women’s Singles: Naomi Osaka, Misaki Doi, Nao Hibino
Men’s Doubles: Ben Mclachlan/Kei Nishikori (Host)
Women’s Doubles: Shuko Aoyama/Ena Shibahara (Host)

ΚΑΖΑΚΣΤΑΝ

Men’s Singles: Alexander Bublik, Mikhail Kukushkin
Women’s Singles: Elena Rybakina, Yulia Putintseva, Yaroslava Shvedova
Men’s Doubles: Alexander Bublik/Andrey Golubev
Women’s Doubles: Elena Rybakina/Yaroslava Shvedova

ΚΟΡΕΑ

Men’s Singles: Kwon Soonwoo

ΛΕΤΟΝΙΑ

Women’s Singles: Jelena Ostapenko, Anastasija Sevastova
Women’s Doubles: Jelena Ostapenko/Anastasija Sevastova

ΜΟΛΔΑΒΙΑ

Men’s Singles: Radu Albot

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ

Women’s Singles: Danka Kovinic

ΟΛΛΑΝΔΙΑ

Women’s Singles: Kiki Bertens
Men’s Doubles: Wesley Koolhof/Jean-Julien Rojer
Women’s Doubles: Kiki Bertens/Demi Schuurs

ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ

Men’s Doubles: Marcus Daniell/Michael Venus

ΠΑΡΑΓΟΥΑΗ

Women’s Singles: Veronica Cepede Royg (ITF)

ΠΟΛΩΝΙΑ

Men’s Singles: Hubert Hurkacz
Women’s Singles: Iga Swiatek, Magda Linette
Men’s Doubles: Hubert Hurkacz/Lukasz Kubot
Women’s Doubles: Magda Linette/Alicja Rosolska

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Men’s Singles: Pedro Sousa (ITF), Joao Sousa (ITF)
Men’s Doubles: Joao Sousa/Pedro Sousa

ΡΟΥΜΑΝΙΑ

Women’s Doubles: Monica Niculescu/Iona Raluca Olaru

ΡΩΣΙΑ

Men’s Singles: Daniil Medvevdev, Andrey Rublev, Aslan Karatsev, Karen Khachanov
Women’s Singles: Anastasia Pavlyuchenkova, Veronika Kudermetova, Ekaterina Alexandrova, Daria Kasatkina
Men’s Doubles: Aslan Karatsev/Daniil Medvedev, Karen Khachanov/Andrey Rublev
Women’s Doubles: Elena Vesnina/Vera Zvonareva, Veronika Kudermetova/Anastasija Pavlyuchenkova

ΣΕΡΒΙΑ

Men’s Singles: Novak Djokovic, Miomir Kecmanovic
Women’s Singles: Nina Stojanovic (ITF), Ivana Jorovic (ITF)

ΣΛΟΒΑΚΙΑ

Men’s Singles: Norbert Gombos
Men’s Doubles: Lukas Klein/Filip Polasek

ΙΣΠΑΝΙΑ

Men’s Singles: Pablo Carreno Busta, Alejandro Davidovich Fokina, Pablo Andujar, Roberto Carballes Baena
Women’s Singles: Garbine Muguruza, Paula Badosa, Sara Sorribes Tormo, Carla Suarez Navarro Men’s Doubles: Pablo Carreno Busta/Alejandro Davidovich Fokina, Pablo Andujar/Roberto Carballes Baena
Women’s Doubles: Garbine Muguruza/Carla Suarez Navarro, Paula Badosa/Sara Sorribes Tormo

ΣΟΥΗΔΙΑ

Women’s Singles: Rebecca Peterson

ΕΛΒΕΤΙΑ

Men’s Singles: Roger Federer
Women’s Singles: Belinda Bencic, Viktorija Golubic
Women’s Doubles: Belinda Bencic/Viktorija Golubic

ΤΥΝΗΣΙΑ

Women’s Singles: Ons Jabeur

ΟΥΚΡΑΝΙΑ

Women’s Singles: Elina Svitolina, Dayana Yastremska, Marta Kostyuk
Women’s Doubles: Marta Kostyuk/Elina Svitolina, Lyudmyla Kichenok/Nadiia Kichenok

ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ

Men’s Singles: Pablo Cuevas

ΗΠΑ

Men’s Singles: Tommy Paul, Frances Tiafoe, Tennys Sandgren, Marcos Giron
Women’s Singles: Jennifer Brady, Cori Gauff, Jessica Pegula, Alison Riske
Men’s Doubles: Rajeev Ram/Frances Tiafoe, Austin Krajicek/Tennys Sandgren
Women’s Doubles: Cori Gauff/Nicole Melichar, Bethanie Mattek-Sands/Jessica Pegula

OYZMΠΕΚΙΣΤΑΝ

Men’s Singles: Denis Istomin (ITF)

Γράψτε το σχόλιό σας

Ακολουθήστε το στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, στο

Πηγή: in.gr