Intime

Οι νίκες των Παναργειακού και Καλαμάτας ξεχώρισαν στα ντέρμπι της Πελοποννήσου στη 5η αγωνιστική του Β Ομίλου της Super League 2. Η Καλαμάτα νίκησε με 1-0 την Παναχαϊκή χάρη σε γκολ του Παμλίδη στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Από την πλευρά του, ο Παναργειακός απέσπασε ένα σημαντικό «τρίποντο» με 3-1 απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης Β. Ο σύλλογος από το Άργος σκόραρε δύο φορές στο τέλος του πρώτου μέρους, με τον Ντιαλό στο 42’ και τον Καμπράν στο 45’ με πέναλτι. Οι Αρκάδες μείωσαν με τον Κωστέα στο 51’, αλλά ο Τσιράκης στο 81’ διασφάλισε τη νίκη για τον Παναργειακό.

Στο γήπεδο του Σταύρος Μαυροθαλασσίτης, το Αιγάλεω απέκλεισε τον Σωκράτη Οφρυδόπουλο από μια νικηφόρα πρεμιέρα στην ομάδα των Χανίων, επιτυγχάνοντας νίκη 1-0 με γκολ του Μπάμπη στο 75ο λεπτό. Το Αιγάλεω ανήλθε στην τέταρτη θέση με οκτώ βαθμούς, αφήνοντας τα Χανιά χωρίς νίκη ως τώρα, ενώ την περασμένη χρονιά πάλεψαν για την άνοδο.

Από τις υπόλοιπες ομάδες, η Κηφισιά και ο Πανιώνιος παραμένουν στην κορυφή της βαθμολογίας, διατηρώντας την ισοβαθμία τους μετά τις νίκες επί Ηλιούπολης και ΑΕΚ Β’ αντίστοιχα.

10. Χανιά: 1

Σημαντικά αποτελέσματα παρατηρήθηκαν και στον Α όμιλο. Ο ΠΟΤ Ηρακλής, περίπου ένα χρόνο μετά το τελευταίο του παιχνίδι στο Καυτανζόγλειο, επικράτησε 1-0 του Εθνικού Νέου Κεραμιδίου με γκολ του Διαμαντή στο 73’. Αυτό είναι το πρώτο «τρίποντο» για την ομάδα με τον Θανάση Στάικο στον πάγκο.

Στην Ευκαρπία, ο Μακεδονικός νίκησε την Καβάλα με 4-2 σε ένα συναρπαστικό ματς, με τους γηπεδούχους να προηγούνται 2-0 ήδη από το 17’. Σαφή κυριαρχία απέκτησαν με τον Σάββα Τοπαλίδη να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.