AP

Ο Γιώργος Γιακουμάκης συνεχίζει να εντυπωσιάζει με τις επιδόσεις του στο Μεξικό, μετά την επιτυχία του στις ΗΠΑ και το MLS. Στον αγώνα της Κρουζ Αζούλ απέναντι στην Πατσούκα, ο Έλληνας επιθετικός ήταν καθοριστικός, συμβάλλοντας με δύο γκολ και μια ασίστ στη νίκη της ομάδας με 2-4.

Η Κρουζ Αζούλ κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση, αφού βρέθηκε πίσω στο σκορ με δύο γκολ που δέχθηκε στο 12′ και στο 42′. Ο Γιακουμάκης, όμως, δεν πτόησε και στο 45′ πέτυχε το 1-2, ισοφαρίζοντας στο 55′. Από την ασίστ του, ο Φαραβέλι σημείωσε το 2-3, ενώ ο Σεπούλβεδα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ολοκλήρωσε την ανατροπή με το τελικό 2-4.

Αυτό το ματς ανέβασε την Κρουζ Αζούλ στην κορυφή της βαθμολογίας, με διαφορά τεσσάρων βαθμών από τη δεύτερη Τολούκα. Μέχρι στιγμής στη Liga MX Apertura, ο Γιακουμάκης έχει καταφέρει να σκοράρει πέντε γκολ σε οκτώ συμμετοχές και έχει μοιραστεί τρεις ασίστ.

Πηγή: ethnos.gr